Maaküte eramu põhiküttena

Eesti kliimatingimustes on maaküte täiesti sobilik ka hoone põhikütte allikana. Allpool olulisemad nüansid, mida tasub teada ja jälgida maasoojuspumba paigaldamisel.
Soojuspumba paigaldamiseks vajaminev ruum

Maaküttesüsteemi ruumivajadus sõltub eelkõige planeeritavast lahendusest. Enamlevinumad lahendused eramule on kas integreeritud tarbevee boileriga soojuspump või välise tarbevee boileriga soojuspump.

Kui integreeritud tarbevee boileriga soojuspumbad vajavad paigaldamiseks ruumi vaid paar ruutmeetrit,  siis välise boileriga lahenduste puhul on ruumi vajadus oluliselt suurem ja sõltub otseselt boileri või boilerite suurusest. Suurema võimsusega soojuspumbasüsteemile lisatakse sageli veel täiendavalt vahele ka akumulatsioonipaak, mis tagab stabiilsema temperatuuri süsteemis ning pikemad soojuspumba töötsüklid, mis omakorda vähendab soojuspumba sisse-välja lülitusi ja pikendab pumba eluiga. 

Üldjuhul keskmise kuni 16 kW eramu soojuspumbasüsteemi ehitamiseks vajalik katlaruumi suurus jääb vahemikku 4-8 m2. Täpne suurus ja seadmete planeering tuleks paika panna juba hoone projekteerimise staadiumis.

Maakollektor ja külmakandevedelik

Suvel salvestub maapinna ülemistesse kihtidesse päikese soojusenergia. Seetõttu on kõige optimaalsem paigaldada maakollektor 1m sügavusele. Torustiku paigaldamisel tuleb jälgida,  et kahe toru vahekaugus oleks vähemalt 1m.

Maakollektori pikkus sõltub hoone soojusenergia vajadusest ja pinnase eripärast,  kuhu kollektor paigaldatakse. Umbakaudse vajamineva ala kollektori paigaldamiseks võib arvestada, et 1 m2 hoone köetava pinna kohta on vaja ca 3 m2 maakollektorit. Mida niiskem on pinnas, seda vähem peab kollektorit paigaldama. Täpne kollektori pikkus arvutatakse pärast hoone soojusarvutusi ja soojuspumba võimsuse paika panemist, arvestades hoone asukohta ja pinnase erisusi.

Külmakandevedelik on vedelik, millega täidetakse maakollektor ja mis tsirkuleerib torudes soojuse kogumiseks. Üldjuhul kasutatakse soojuspumbasüsteemide maakollektorites denatureeritud piiritust.


Sobivus hoonesiseste küttesüsteemidega

Maasoojuspump sobib enamike hoonesiseste küttesüsteemidega, mille temperatuurid kütteperioodil ei pea ületama 55 kraadi. Kõige efektiivsem on maasoojuspump ühildada vesipõrandakütte- või madalatemperatuurilise radiaatorküttesüsteemiga.

Kirjuta esimene kommentaar

Email again: